Vårmeny 2025
Ljuset är tillbaka och våren är på gång!
17:e mars – 31:a maj
I vanlig ordning får vi räkna med litet växelvis värme och kyla, men man känner hur allting lättar så fort man lagt februari bakom sig! Värmen väntar runt hörnet och vi har givetvis sett fram emot allt det lätta, fräscha som hör ihop med vårens skafferi. Vi har efter noga provlagning av de bästa råvarorna nöjet att presentera vår smarriga vårmeny!
Vad sägs om fina grillade krispiga sparrisar med en tare som för tankarna till fjärran östern, frasig kärnmjölksvåffla med knallgrön ärtpuré toppat med kalvbräss, Lamm Crépinette med delikata nässlor och en härlig dessert med krispig syrlig rabarber och lakritslava?
Varmt välkomna till vårmenyn på AVEQIA!
Grillad vit sparris med plommonglaze och ingefärsalsa, sojabakad äggula, friterad potatis och sparrishollandaise
Kärnmjölksvåffla med stekt kalvbräss, persiljekräm, sotad grön sparris och äppelsirap
Lammytterfilé Crépinette med smörad lammsky, nässlor, tomat och citrongelé
Rabarbersemifreddo med bakad rabarber, lakritsganache, mandel och brynt smörkaka
Så roligt att du hittat till våra menyer! Om du inte redan känner till AVEQIA så är det hit du kommer med ditt team, dina kunder eller samarbetspartners (eller kanske familj och vänner) när ni vill umgås och komma närmare varandra i en gemensam matlagning ledd av professionella kockar. Hos oss har ni dessutom alltid privat köksstudio och matsal. Läs mer om våra aktiviteter eller boka ett event genom att klicka på någon av länkarna nedan.