Varmrökt röding med rostat potatisskum, rågkrisp, brynt smör och Kalixlöjrom
Varmrökt röding är en klassisk svensk rätt som får sin unika och goda smak från kombinationen av alspånsrök och rågkrisp. I den här varianten är det serverat med ett läckert rostat potatisskum, brynt smör och Kalixlöjrom. Upplev en härlig kombination av sött, salt och rökt som gör detta till en modern förrätt med smaker som är lätta att känna igen. Om du inte har någon sifon så går det bra att servera potatispurén som den är.
10 portioner som förrätt
Varmrökt Röding
- 800 g Röding
Lägg rödingen på en inoljad plåt med skinnsidan uppåt. Plasta plåten och rök sedan fisken med rökpistol. Om du inte har tillgång till en rökpistol kan du röka fisken på med lite rökspån i en behållare istället, eller tillaga fisken utan att röka den. Baka fisken på 90°C. Fisken är klar när man kan dra av skinnet.
Rostad potatispuré
- 300 g Mandelpotatis
- 4 dl Gräddmjölk Arla®
- 100 g Smör Arla®
- 100 g Crème fraiche Arla®
Skala potatisen. Rosta skalen på 200°C ca 30 min. Koka potatisen mjuk i saltat vatten, passera genom en sikt. Koka den rostade potatisen i gräddmjölken ca 15 min. Sila och blanda med den passerade potatisen, smöret och crème fraichen till en soppkonsistens. Salta och fyll upp i sifon. Ladda med tre gaspatroner och håll varm i ångugn på 55°C till servering.
Rågkrisp
- ½ dl Filmjölk
- 2 msk Mörk sirap
- 1 krm Bikarbonat
- ½ dl Vetemjöl
- 2 msk Rågmjöl
Blanda de blöta ingredienserna i en bunke och de torra i en annan bunke. Häll de torra ingredienserna i de blöta och blanda väl. Stryk ut smeten tunt på en silikonmatta och lägg en till matta ovanpå som tyngd. Baka ca 20 min i ugn på 150°C. Ta bort den övre silikonmattan och baka ytterligare 5 min. Låt svalna och bryt i mindre bitar.
Lök
- 10 st Röda steklökar
- ½ dl Ättikslag
- 2 st Schalottenlökar
- 2 msk Maizena
Dela löken på mitten och ånga ½ minut. Skala sedan löken och lägg in i ättikslagen. Skala och skiva schalottenlöken på mandolin. Tryck ut skivorna till lökringar. Blanda med maizena och fritera.
Övrigt
- 75 g Smör Arla®
- 15 st Kulpotatis
- 50 g Kalixlöjrom
- 1 ask Gurkört
- 5 kvistar Körvel
- 2 kvistar Dill
Bryn smöret och ställ det åt sidan. Koka potatisen strax innan servering och salta sedan lätt. Plocka örterna och lägg dem i kallt vatten.
Så roligt att du hittat vår receptbank, hoppas du kommer lyckas med rätten! Om du inte redan känner till AVEQIA så är det hit du kommer med ditt team, dina kunder eller samarbetspartners (eller kanske familj och vänner) när ni vill umgås och komma närmare varann i en gemensam matlagningsaktivitet ledd av professionella kockar. Hos oss har ni dessutom alltid privat köksstudio och matsal. Läs mer om våra aktiviteter eller boka ett event genom att klicka på någon av länkarna nedan.